ZEYTİNYAĞI İLE
KIZARTMAK


EVETTTTT!!! SEBZELERİ SIZMA ZEYTİNYAĞI İLE KIZARTMAK BESİN DEĞERLERİNİ ARTTIRIYOR !!!

İspanya’daki Granada Üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırma sebzelerin sızma zeytinyağı ile kızartmanın, sebzelerin besin değerlerini yükselttiğini kanıtladı. Sızma zeytinyağında bulunan ve doğal anti oksidan olarak kabul edilen fenolik bileşikler kızartma işleminde sebzeye geçiyor. Haşlama ve diğer pişirme yöntemlerinde böyle bir kazanım olmuyor.
Fenol bileşikleri bitkiler tarafından üretilen doğal anti oksidanlardır ve yediğimiz birçok bitkide bulunmaktadır. Bu bileşikler bitkileri haşere ve tarım ilaçlarına karşı koruma sağlamanın yanı sıra bitkiye renk ve tat verirler. Biz bu bitkileri yediğimizde bu fenollerden faydalanırız. Anti oksidan olarak kabul edilen bileşikler birçok hastalık riskini de düşürür.
Araştırmacılar patates, domates, patlıcan ve bal kabağını dört ayrı metodla pişirdiler: Sızma zeytinyağında; kızartma, soteleme, haşlama ve zeytinyağlı suda haşlama olarak.. Daha sonra pişirilmiş sebzelerin yağ, nem, toplam fenol oranı analiz edildi. Sızma zeytinyağında kızartılan ve sotelenen sebzelerin yağ oranı beklenildiği gibi yüksek çıktı ancak, toplam fenol oranıda yükselmişti. Haşlanan sebzeler ise çiğ durumlarıyla kıyaslandığında aynı veya daha az fenol bileşenlerine sahipti.
Zeytinyağı kendi sahip olduğu fenol bileşenlerini (antioksidanını) kızartma esnasında esnasında sebzelere geçirmektedir.
Bu araştırma “popular science” dergisinde ve web sitesinde yayınlanmıştır. 

Kaynak:
http://www.popsci.com/fry-away-vegetables-cooked-in-extra-virgin-olive-oil-better-than-boiling