Sızma Zeytinyağı Kansere Karşı...

aterna zeytinyagi antikanserojen

Rutgers Nutritional bilim adamları ve New York Hunter Kolejinde görevli iki kanser biyoloğunun yaptığı  ve birçok kanser enstitüsü kabul ettiği bir araştırmaya göre; Sızma zeytinyağında bulunan oleacanthal sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerini yok eden bir enzim salgılıyor.

School of Environmental and Biological Sciences okulundan Profesör Paul Breslin ve Hunter College’dan David Foster ve Onica Le Gendre  hazırladığı ve Moleclular and Cellular Oncology’de yayınlanan  raporda  yer alan bilgilere göre; Oleocanthal, hücre içerisinde yer alan atık depolama sistemi 'lysosom' kesesini  hedef alarak keseyi patlatıyor. Pandoranın kutusu gibi açılan kese hücreyi zehirliyor ve kanserli hücre kendini yok ediyor. İşin en mucizevi tarafı ise, Olecanthal sadece kanserli hücreleri kendine hedef alırken sağlıklı hücreyi bu işlem esnasında uykuya yatırıyor. Sağlıklı hücre bir gün sonra hayatına kaldığı yerden devam ediyor.

Burada bir parantez açarak Oleocanthal’ı belki bir daha açıklamamızda fayda var. Daha önceki yazılarımızda  bu maddenin özellikle Alzheimer için nasıl bir umut olduğunu belirtmiştik. 

Oleocanthal sızma zeytinyağında bulunan doğal fenolik bileşik tipidir. Olecanthal bir tyrosol esterdir ve kimyasal yapısı zeytinyağı içersinde bulunan oleoropein ile ilgilidir.

Anti enflamatuar ve antioksidan etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Uzun dönem küçük dozajlar halinde, sabahları bir kaşık tüketildiğinde Akdeniz diyetini hayat tarzı haline getirmiş toplumlarda da gözlemleneceği gibi,kalp rahatsızlıklarında, Alzheimer ve kanser vaka adetlerinde düşüş saptanmıştır.

Kaldığımız yerden devam edecek olursak araştırmacıların bir sonraki adımı, bu çalışmayı laboratuvar  şartlarının bir adım ötesine taşımak ve deneysel tedavilere başlamaktır. Burada açıklık getirilmesi gereken bir başka nokta ise Olecanthal hassasiyeti,  kanserli hücrelerin, sağlıklı hücrelere nazaran bu maddeye karşı neden daha fazla hassasiyet gösterdiği… 

Tabiat ana veya ölümsüz ağaç mücizesi diyebilir miyiz???

 

Rutgers Nutritional bilim adamları ve New York Hunter Kolejinde görevli iki kanser biyoloğunun yaptığı  ve birçok kanser enstitüsü kabul ettiği bir araştırmaya göre; Sızma zeytinyağında bulunan oleacanthal sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerini yok eden bir enzim salgılıyor.

 

School of Environmental and Biological Sciences okulundan Profesör Paul Breslin ve Hunter College’dan David Foster ve Onica Le Gendre  hazırladığı ve Moleclular and Cellular Oncology’de yayınlanan  raporda  yer alan bilgilere göre; Oleocanthal, hücre içerisinde yer alan atık depolama sistemi 'lysosom' kesesini  hedef alarak keseyi patlatıyor. Pandoranın kutusu gibi açılan kese hücreyi zehirliyor ve kanserli hücre kendini yok ediyor. İşin en mucizevi tarafı ise, Olecanthal sadece kanserli hücreleri kendine hedef alırken sağlıklı hücreyi bu işlem esnasında uykuya yatırıyor. Sağlıklı hücre bir gün sonra hayatına kaldığı yerden devam ediyor.

 

Burada bir parantez açarak Oleocanthal’ı belki bir daha açıklamamızda fayda var. Daha önceki yazılarımızda  bu maddenin özellikle Alzheimer için nasıl bir umut olduğunu belirtmiştik.

 

Oleocanthal sızma zeytinyağında bulunan doğal fenolik bileşik tipidir. Olecanthal bir tyrosol esterdir ve kimyasal yapısı zeytinyağı içersinde bulunan oleoropein ile ilgilidir.

 

Anti enflamatuar ve antioksidan etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Uzun dönem küçük dozajlar halinde, sabahları bir kaşık tüketildiğinde Akdeniz diyetini hayat tarzı haline getirmiş toplumlarda da gözlemleneceği gibi,kalp rahatsızlıklarında, Alzheimer ve kanser vaka adetlerinde düşüş saptanmıştır.

 

 

 

Kaldığımız yerden devam edecek olursak araştırmacıların bir sonraki adımı, bu çalışmayı laboratuvar  şartlarının bir adım ötesine taşımak ve deneysel tedavilere başlamaktır. Burada açıklık getirilmesi gereken bir başka nokta ise Olecanthal hassasiyeti,  kanserli hücrelerin, sağlıklı hücrelere nazaran bu maddeye karşı neden daha fazla hassasiyet gösterdiği…

Tabiat ana veya ölümsüz ağaç mücizesi diyebilir miyiz???

Sızma zeytin yağı ( EVOO) Alzheimer ve Parkinsonakarşı beynimizi nasıl koruyor?

parkinson ust

Sızma zeytin yağı  ( EVOO) Alzheimer ve Parkinsonakarşı  beynimizi nasıl koruyor?

5 ocak 2016 tarihinde “journal of FoodSCienceandTechnology “ dergisinde yapılan testler üzerine bir araştırma  raporu yayınlandı. Buna göre çoklu doymamış yağ  ( PUFA) vücuttaki reaktif oksijen türlerinin oranını arttırmaktadır ( biyolojik sistemlerdeki en önemli serbest radikaller oksijenden oluşan radikallerdir ve bunlara  reaktif oksijen türleri,  ROS, adı verilmektedir. Bu düşük seviyede anti–oksidan enzimleri ve merkezi sinir sisteminde  yüksek oksijen kullanımı ile birleştiğinde, daha yüksek oksidatif hasara neden oluyor, bu da  Alzheimer, Parkinson gibi  hastalıkların temel sebeplerindendir.

1940 lardan beri “2,4-Dichlorophenoxyacetic  acid” olarak bilinen tarım ilacı, tarım ve orman endüstrisinde kullanılmıştır. Tüm canlılar, bu tarım ilacının neden olduğu kirletilmiş hava, içme suyu, toprak ve besin maddelerinden etkilenmiştir.  2,4D serbest radikallerin üremesine neden olan nörotoksik etkisi  kanıtlanmıştır.

Yayınlanan çalışma, sızma zeytinyağında bulunan fenollerin biyolojik etkisi, antioksidan ve antienflamatuar etkisi yaratarak beyini Reaktif oksijen türlerinden temizliyor. Bu fenoller sadece Alzheimer ve Parkinson’a karşı değil, beyindeki damar tıkanıkları,  Huntington hastalığı, periferalnöropati karşı koruma sağlıyor.

Kısaca sızma zeytinyağı, tarım ilaçlarının da oluşmasında büyük rol oynadığı oksidatifstress ve buna bağlı  Parkinson ve Alzheimer gibi nörolojik hasarlara karşı koruma sağlayan terapatik bir strateji olabilir.

Daha detaylı bilgi için: http://www.oliveoiltimes.com/olive-oil-health-news/how-evoo-exerts-neuroprotective-activity-against-alzheimers-and-parkinsons-disease/50503